Знамо да кожа временом стари и да су боре неизбежне. Међутим, познати светски дерматолози и америчке сениорке откриле су нам практичне савете како да упркос годинама наша кожа остане здрава и млада
СВАКОДНЕВНО УМИВАЊЕ
Умивање на крају дана не само да уклања нечистоће и масноћу лица, већ кожи даје и неопходну хидратантност. То је уједно и рецепт који су користиле наше баке и маме, а и већина модерних жена примењује ову основну рутину: ујутру у увече умију лице обичним сапуном и водом, а потом нанесу хранљиву крему.
Kим Гратон, бака троје унучића из Њу Хемшира уместо сапуна користи кокосово уље.
– Неколико капи уља од кокоса ставим на влажан пешкирић за лице и нежно утрљам у кожу. Потом исперем млаком водом, посушим лице и након тога нанесем још мало кокосовог уља за додатну хидратацију – објашњава госпођа Гратон.
Кокосово уље је веома захвално за све типове коже, јер не затвара поре, а кожи даје потребну влажност и свежину. Ово уље има антибактеријска, антигљивична, антивирусна и антимикробна својства, и тако штити осетљиву кожу лица.
Испробајте и ви: Умивајте се увек млаком или хладнијом водом, никако врућом, која не само да шири поре, већ може изазвати иритацију и црвенило. Ако вам се допада препорука да се умивате кокосовим уљем, ево још једног практичног савета: не више од кафене кашичице уља утрљајте на влажно лице и оставите неколико минута да кожа сама упије, а остатак исперите и уклоните марамицама или пешкиром.
ПИЈТЕ ДОВОЉНО ВОДЕ
– Дневни унос већих количина воде је нешто што чини разлику, бар на мојој кожи – каже Ким Гратон. – Трудим се да пијем доста воде, јер ми је кожа мекша и еластичнија, а фине боре које имам као права бака мање су приметне кад ми је тело хидрирано.
Да ово нису празне приче показују бројне студије које су потврдиле да вода поспешује циркулацију, побољшава густину и квалитет коже, чинећи да су борице и бразде на лицу визуелно мање уочљиве и попуњеније.
– Више од 70 одсто нашег мозга, срца и плућа чини вода. А готово 60 одсто нашег тела је саздано од воде – појашњава Њујорчанка Џералдина Смит, геријатријска сестра у пензији и бака троје унучића. – Потпуно је логично да наше тело реагује на воду!
Испробајте и ви: Савет лекара да уносимо најмање осам чаша дневно ипак је паметна препорука за хидратацију организма. За оне којима се та бројка чини недостижном, треба узети у обзир да већина воћа и поврћа садржи велики проценат воде, па треба јести краставац, целер, парадајз, јагоде, лубенице, диње. Откривамо вам још један трик за бољу хидратацију:
– Одржавајте просторије влажним – саветује дерматолог Кетрин Фру. – Инвестирајте у добар апарат за освежавање ваздуха који је нарочито користан за просторије у којима боравимо и спавамо током грејне сезоне.
ВЛАЖНОСТ
– Одржавање влажности коже је кључ за успоравање процеса старења – каже Сабрина Дауд, дерматолог из Пенсилваније. – За то вам заиста није потребно много новца. Кожа постаје осетљивија с годинама, па и скупи козметички препарати могу да узрокују иритације. Употреба уља попут кокосовог омогућава кожи да природно „повуче“ и задржи влажност из уља. Потражите хладно цеђена уља, јер су она најефикаснија за негу лица, нерафинисана и без додатних адитива.
Eстетичарка Maрта Сиенкиевич предлаже да потражите препарате који садрже хијалуронску киселину која ће „испеглати“ кожу, а такође се препоручују пептиди који поспешују производњу колагена и антиоксиданти, чија је улога да заштите кожу од негативних утицаја.
Испробајте и ви: Докторка Марта упозорава да не користимо „тешке“ и премасне креме.
– Mноге жене верују да су им у зрелијим годинама неопходне масније креме јер кожа постаје сувља. Но, то је само мит – учи нас докторка. – Масније креме затварају поре, а запушене поре напросто не могу да обављају своју функцију. Ако сте раде да испробате уље као алтернативу, а не допада вам се мирис кокосовог, можете испробити уље органског сунцокрета, или маслиново. Уље јојобе је такође одличан избор, јер је идентично себуму који наша кожа лучи како би се одржала природно влажном.
ВЕЖБАЈТЕ
Kети Осел из Пенсилваније, бака двоје унучића, у животу је истрчала неколико маратона.
– Да будем искрена, не бавим се физичком активношћу да бих одржала добар тонус коже, већ зато што се генерално много боље осећам. Вежбе чине чудо и за моје расположење – каже Кети. – Бонус је то што физичка активност и моју кожу чини лепшом и здравијом.
Сваки пут кад вежбамо, шетамо, трчимо, кисеоник пројури кроз нашу кожу, а истраживања показују да се сам квалитет и текстура коже побољшају уколико активно вежбамо.
КОРИСТИТЕ ЗАШТИТНИ ФАКТОР
– Наношење крема које имају заштитни фактор 30 и више, прва је линија одбране у процесу старења – каже дерматолог Кетрин Фру. – То треба да постане свакодневна рутина, као прање зуба или умивање. Пацијенти се углавном распитују за ботокс, филере и ретинол, који свакако имају своју примену у козметици, али креме са заштитним фактором су једнако ефикасне, нарочито ако се користе превентивно. А и те како су јефтиније!
Докторка Фру препоручује крему са заштитним фактором који приде садржи и цинк оксид или титанијум диоксид.
– Ови састојци се налазе у кремицама са заштитним фактором намењеним бебама, и то с разлогом: потпуно су безбедни за бебе и малу децу. Одлични су јер садрже супстанце које одбијају штетне сунчеве зраке и не дозвољавају кожи да их апсорбује.
Испробајте и ви: Права мера је пуна ракијска чашица креме, коју треба равномерно нанети на лице, врат, рамена, деколте. Обавезно поновите наношење након знојења – прецизна је докторка Фру.
ХРАНИТЕ СЕ ЗДРАВО
Здрава кожа је одраз нашег здравља, а један од најважнијих аспеката доброг здравља је и избалансирана исхрана. Брза и тешка храна лоше се одражава на кожу. Она садржи адитиве, емулгаторе и хемикалије који стварају слободне радикале и запаљења која наносе штету кожи на дуге стазе.
– Воће и поврће садрже антиоксидансе који су савезници у борби против слободних радикала и успешно се боре против запаљенских процеса. Посебно се препоручује уношење омега 3 масних киселина, које су одличне за здраво срце, али служе и као заштитни омотач на спољном делу коже и помажу у изградњи колагена. А колаген је тај који даје еластичност и чврстоћу. Зелени чај је такође снажан савезник за лепу кожу, нарочито у борби против штетног сунчевог зрачења.
Испробајте и ви: Путем исхране обезбедите довољне количине витамина A, Ц и E. Шаргарепа, слатки кромпир, тиквице, препуни су витамина A. Бадеми, парадајз и кикирики-маслац прави су избор за унос витамина E, док витамина Ц највише има у паприкама, поморанџама, броколију и карфиолу. Омега 3 киселине налазе се у ланеном семену, лешницима и лососу. Важно је уносити и протеине, јер синтетишу колаген.
ИДИТЕ КОД КОЗМЕТИЧАРА
– Идеално би било да једном месечно посетите козметичара, без обзира на тип коже – саветује докторка Марта. –Стручњаци тачно знају како да очисте ваше лице и пруже му одговарајући третман. Но, уколико се одлазак козметичару не уклапа у ваш буџет, покушајте сами, код куће. Шећер, сода бикарбона, морска со, помешани с мало воде или сока лимуна могу бити изврстан пилинг. А ту су и хранљиве маске од меда, беланаца, авокада, банане, сезонског воћа, препуног воћних киселина које и те како пријају нашој кожи. Златно правило је да на кожу смемо да стављамо све оно што нам прија да једемо.
ПИЛИНГ
Уклањање мртвих ћелија с површине коже (пилинг) минимум једанпут недељно права је ствар за освежење лица. Лосионе и сапуне са честицама и гранулицама за пилинг можете купити у свакој апотеци и продавници која се бави прометом козметичких производа.
Kети Оусел је поделила с нама трик који јој је пре две године открио дерматолог.
– Користим крему која садржи амонијум лактат. Обично се такве креме препоручују за задебљале пете и лактове, али мени веома прија и чини моју кожу несвакидашње меком.
Ипак докторка Дауд упозорава да лактацидна киселина може бити прејака за неке типове коже и никако се не сме мазати на кожу која је већ изиритирана или огуљена. Препоручује се женама с нормалном ка мешовитој и масној кожи.
– Ретинол је сјајан састојак, нарочито за предео око очију. Он поспешује рад ћелијских функција и деобу ћелија, што значи да се кожа обнавља и изгледа млађе. Гликолна киселина је такође фантастичан препарат. Ова киселина скида мртве ћелије с површине коже и оставља кожу чистом и глатком – предлаже докторка Дауд.
РУКАВИЦЕ У СВАКОЈ ПРИЛИЦИ
Сећате ли се времена кад су даме носиле рукавице током целе године? Не само да су увек изгледале елегантно, већ је то одлична заштита коже руку. Зими топле и меке, а с пролећа и јесени лагане, које штите од ветра. Госпођа Џен Морман одрасла је у Минесоти, где су зиме веома оштре и хладне.
– Свакодневно шетам, независно од временских услова, и никад не заборавим да заштитим кожу рукавицама, врат и лице шалом или ешарпом, а усне лабелом, како не би испуцале – каже Џен. – Не треба заборавити ни шешир, чији обод лети ставља лице у благу сенку, а зими пружа додатну заштиту од мраза.
ОРАСПОЛОЖИТЕ СЕ
Највише нам се допао савет баке Зоре Бартнес из Вирџиније, којој су унуци главна терапија за подизање расположења и сјај коже.
– Најбоља ствар коју чиним за своју кожу јесте мажење и умиљавање с мојим унучићима. Смејемо се, њихова бебећа лица додирују моју кожу и одмах осетим навалу среће, љубави и радости, па и сама моментално заблистам – открива бака Зора рецепт за блештав тен.
Eмоције имају веома моћан утицај на наш организам. Бриге и стрес изазивају стравичне поремећаје у нивоу и раду хормона, а све се директно одражава на кожу у виду екцема, розацее, псоријазе, неуродерматитиса, витилига, алергија, иритација и бројних других проблема коже. Стрес изазива свраб, перутање, пецкање, отоке, црвенило и разне друге непријатности на кожи, а узрочник је и опадања косе.