Цветови помажу против опекотина, грчева, нервозе. Камилицу не смете кувати, нити је након преливања држати у отвореном суду
КАМИЛИЦА (Матрицариа цхамомилла, Цхамомилла рецутита) или народски камомила, царев цвет, попадија, титрица, један је од најстаријих лекова у народној медицини. Цвета од маја до септембра. Цветови су лековити. Основни активни састојак камилице је етарско уље азулен, плаво уље које је врло осетљиво и лако испарава. Отуда препарати са камилицом и азуленом имају плаву боју у себи. Гаји се плантажно за комерцијалну употребу и као сировина за индустрију козметике, исхране и фармације. Камилица има снажно умирујуће дејство.
Познато је да смирује тегобе при варењу, олакшава грчеве и опушта нерве. При спољашњој употреби, лековито делује на кожу и слузокожу уста и очију, смирује осипе, ране и упале. На опекотине блажег облика може се ставити завој потопљен у чај направљен од ове биљке. Охлађени чај од камилице може да послужи као течност за испирање очију и тако смири црвенило или иритацију насталу услед коњунктивитиса и других видова упале ока. За ову сврху увек користите свеже припремљен чај који ћете у току дана чувати у стерилној амбалажи. Уколико се чај свакодневно користи за испирање уста и грла, може да помогне у излечењу рана у устима и спречи појаву болести десни.
Против прехладе благотворно делује инхалирана пара добијена коришћењем екстракта камилице. Против опекотина од сунца, хладној купки може да се дода уље од камилице или да се ово уље помеша са бадемовим уљем и утрља на место са опекотинама. Уље се употребљава разблажено и не користи се за унутрашњу употребу. Опекотине од сунца и осипе на кожи (као што је екцем) могу да смире и креме од камилице. Камилица је једна од најзначајнијих лековитих биљака за негу коже и косе. Свако ко неколико пута дневно испира лице или тело чајем од камилице, већ другог дана ће приметити колико благотворно делује на кожу, како је кожа светлија, мекша, нежнија. Испирање косе камилицом доводи до тога да она постане мека и светлуцава, а уз то долази и до посветљивања косе код особа које имају смеђу или светлију. Камилица изазива опуштање и смањивање стреса. Опуштајуће делује и на глатке мишиће дигестивног тракта, олакшавајући сметње при варењу, помаже код болести црева, поремећаја код дивертикулозе и других тегоба.
Дејство камилице на опуштање мишића може да олакша менструалне грчеве. Камилицу не смете кувати, нити је након преливања проврелом водом држати у отвореном суду. Такође, не треба да стоји дуго непроцеђена, нити сме да стоји дуже од сат времена у шољи са чајом. Подгревање чаја од камилице није никако препоручљиво. Чај се спрема тако што супену кашику камилице сипате у шољу и прелијте тек прокључалом водом, поклопите и након пет минута стајања процедите чај и пијте. Да би чај имао лековито дејство, мора да буде јачи и да се пије три пута дневно дуже времена, посебно код психосоматских болести, грчева изазваних стресом, несанице и нервозног стомака. Веровање да се камилица може пити у неограниченим количинима, посебно код болести или чишћења организма стручњаци, ипак, оспоравају. Без обзира на то што је ово благ чај, умереност је најважнија. Такође, треба знати да су неки људи алергични на камилицу, тако да се њима не препоручује. Уколико вам се појави осип, горушица, црвенило, пецкање, престаните са употребом камилице.