Почетна » Модификујте живот: Савети за лакши живот!
Савети стручњака Вести

Модификујте живот: Савети за лакши живот!

Процењује се да симптоми менопаузе погађају до 85 одсто жена током овог периода живота и могу вас излудети и учинити и вас и оне око вас несрећним.

Не можете је спречити и то је природна фаза живота, која за неке чак може бити ослобађајућа. Ипак, постоји неколико метода које вам могу олакшати ове симптоме.

Хормонска терапија је најефикаснија терапија за валунге који су карактеристични за менопаузу, али постоје и друге опције ублажавања симптома. Нехормонски третмани укључују модификовање ваше исхране, промене начина живота и узимање суплемената.

Налети врелине

Валунзи су чест симптом у време менопаузе. Могу изазвати црвенило коже, рецимо, на грудима, рукама или леђима. Варирају по интензитету и могу бити праћени знојењем и/или језом. Ноћно знојење и буђење у зноју такође се може јавити током овог периода.

Обично трају од 30 секунди до 10 минута, а могу почети и пре менструалних неправилности. Жене себи могу олакшати тако што ће се облачити лагано и слојевито, редовно вежбати, користити вентилатор, контролисати стрес колико год је то могуће и избегавати зачињену храну.

Такође, узимање ланеног уља може помоћи у смањењу валунга јер делује на стабилизацију нивоа естрогена код жена. А за тренутно решење добро је да ставите по неколико капи екстракта хамамелиса и уља пеперминта у марамицу. Затим је треба држати уз нос.

Проблеми са спавањем

Проблеми са спавањем иду руку под руку са менопаузом. Несаница може бити узрокована ноћним знојењем или грчевима. Промене у нивоу естрогена и прогестерона код жене такође могу променити квалитет њеног сна.

Следећи савети могу да вам помогну да добро заспите ако се знојите и ноћу:

Користите лагану постељину

  • Користите вентилатор у спаваћој соби, али да не дува директно у вас
  • Носите лагане, памучне пиџаме или хаљине
  • Користите влажну крпу да охладите лице и држите једну при руци поред кревета
  • Калцијум и витамин Д

Смањење нивоа наведених хормона може имати негативан утицај и на здравље костију. Да бисте заштитили своје кости, важно је да уносите одговарајуће количине одређених витамина и минерала, посебно калцијума и витамина Д.

Калцијум можете добити из хране или суплемената. Налази се у млечним и сојиним производима, риби (са костима као што су сардине) и зеленом лиснатом поврћу.

Без обзира на то да ли долази из хране или суплемената, важно је да добијете и довољну количину витамина Д за бољу апсорпцију калцијума. Сунчева светлост је природни извор витамина Д, али многи људи је не добијају довољно, те суплемент није лоша идеја.
Промене расположења

Промене расположења су честа појава током овог периода живота жене, што због физичких промена и симптома, што због дисбаланса одређених хормона, али можете их ублажити проактивним променама у начину живота. Откривамо неколико идеја како да се борите против промена расположења:

Аеробик

Знамо, не вежба вам се, али према једној студији, 50 минута аеробног тренинга четири пута недељно је помогло да се ублажи неколико симптома менопаузе, укључујући ноћно знојење, раздражљивости и промене расположења. Вежбање и физичка активност ослобађају ендорфине и друге хемикалије за добар осећај у мозгу. Покушајте један дан да трчите, а следећег да пливате или возите бицикл сваки други дан. Не морате да тренирате као олимпијац да бисте добили резултате.

Здрава исхрана

Здрава исхрана је једнако добра за ваше расположење као и за ваше тело. Уз разноврсну исхрану, која садржи здраве намирнице, попут воћа, поврћа, немасних протеина и целих житарица пуњених влакнима, већа је вероватноћа да ћете имати довољно омега-3 масних киселина, фолне киселине и других хранљивих материја које вам могу помоћи да побољшате расположење.

Наспавајте се

Недовољно сна може повећати раздражљивост и промене расположења. Зато ноћу гледајте да искључујете електронске уређаје и регулишете температуру. Избегавање кофеина и алкохола такође вам може помоћи да одржите здрав циклус спавања који треба да траје око седам до осам сати.

Сексуални проблеми

Симптоми менопаузе могу утицати на сексуалност, а један од ефеката сниженог нивоа естрогена је смањење дотока крви у вагину, што узрокује сувоћу вагине. То може довести до болног или непријатног односа. Лубриканти растворљиви у води могу помоћи, а ако нису довољно ефикасни, обратите се свом лекару. Могу се преписати вагиналне креме и супозиторије за ублажавање сувоће вагине.

Још један ефекат хормонских промена је промена либида. Важно је запамтити да други фактори осим менопаузе могу утицати на сексуални нагон као што су стрес, поремећај сна, лекови и анксиозност. Ваш лекар вам може помоћи да пронађете начин да управљате својим нагоном уколико дође до већег проблема.

Коначно, иако се плодност завршава у менопаузи, жене свих узраста су и даље подложне полно преносивим болестима, тако да је сигуран секс и даље важан.

Ознаке