Почетна » Свака жена треба да зна – симптоми и опасности МЕНОПАУЗЕ
Здравље Вести

Свака жена треба да зна – симптоми и опасности МЕНОПАУЗЕ

Фото: Пиксабеј

Менопауза је животна фаза која настаје услед промена у телу након достизања одређеног узраста. Менопауза почиње код жена у доби од 45-50 година, ако је природно настала. Менопаузу карактерише првенствено изумирање функција јајника. Менопауза се сматра нормалном у доби од 50 година. Рана дијагноза менопаузе је могућа у доби од 45 година. Ако јајници одбију да раде пуним капацитетом у четрдесетој, менструација ће нестати раније него обично. Према статистикама, у 60-80% случајева жене које су достигле рану постменопаузу већ доживљавају климактеријски синдром са свим непријатним симптомима.

Патолошка менопауза – разлог за размишљање

Менопауза након 45 година има неколико фаза формирања:

Пременопауза – траје од првог симптома менопаузе до последње менструације. Управо нестанак менструације указује на почетак менопаузе.

Менопауза – рачуна се када је последњи пут био период са нередовном менструацијом плус 12 месеци.

Перименопауза – за репродуктивни систем, ово је завршна фаза, траје 1 годину након менопаузе.

Постменопауза – циклус менструације се губи, менструација може потпуно нестати. Период почиње са менопаузом, завршава се на 65-69 година.

Таква класификација фаза менопаузе је условна, могу се појавити у другим временима, у зависности од промена у везама репродуктивног система.

Циљни органи

Током репродуктивне фазе, која траје од 30 до 35 година, женско тело функционише на основу производње низа полних хормона који утичу на стање органа, ћелија укључених у метаболичке процесе. У медицини постоји такав концепт као циљни органи, који највише пате у менопаузи током недовољне производње полних хормона. Они су репродуктивни и нерепродуктивни.

Менопауза болно погађа нерепродуктивне циљне органе:

Менопауза изазива одређене сметње у раду кардиоваскуларног система.
Мозак не добија довољно кисеоника.
Везивно ткиво је угрожено.
Крхке кости, кичма, болови у мишићима.
Учестало мокрење.
Коса опада, кожа се суши и бора.
Смањена функционалност дебелог црева и јетре.
Постепено, менопауза се развија заједно са истовременим смањењем функције јајника. Ако након 1 године постменопаузе, фоликули се и даље могу формирати у јајницима, онда након 3 године потпуно нестају. Недовољна производња женских хормона изазива слабљење функција лимбичког система, поремећено формирање неурохормона и опипљив помак у раду циљних органа.

Психоемоционални климактеријски синдром

Овај симптом менопаузе укључује поремећаје повезане са емоционалним и менталним стањем, вазомоторне неуспехе. Одликују их агресивност, раздражљивост, смањене перформансе, поспаност, безузрочна анксиозност, депресија са менопаузом, апатија, смањена концентрација, оштећење памћења, заборавност, смањен либидо, црвене флеке на кожи. Последњи феномен се назива васкуларна огрлица. Такође непријатне последице су несаница током менопаузе, напади панике, фобије, поремећена координација покрета.

Аутономни и психовегетативни поремећаји

Чести напади топлоте , знојење, палпитације, језа, главобоља, смањен или повећан крвни притисак.

Интензитет валунга зависи од функционалности ког дела нервног система преовлађује. Трећи тип се сматра најтежим, јер дисфункција утиче на 2 дела АНС-а ођедном. На таласе врућине које се јављају током менопаузе утичу спољашње и унутрашње окружење. Грозница са менопаузом је одређена поремећајима у трофотропној подели АНС-а. То одражава неисправност механизма одговорног за регулацију процеса трансформације и ослобађање кортиколиберина, лулиберина и других неуротрансмитера који су присутни у нервном систему. И ово није изненађујуће.

Ове формације су одговорне за контролу кардиоваскуларних, термогених и респираторних функција, формирају посебно психоемоционално стање код жене. Због тога се температура може драматично променити током менопаузе.

По броју и учесталости валунга, интензитету знојења током менопаузе, можете разумети колико је жени тешко да доживи менопаузу:

Благи облик се одликује бројем валунга 10 пута дневно. Истовремено, опште стање пацијента је нормално, њен учинак је на уобичајеном нивоу. Просечан степен карактерише понављање 10-20 валунга дневно. Жена се жали на упорну, исцрпљујућу главобољу, бол иза грудне кости, вртоглавицу са менопаузом, лоше опште здравствено стање, умор. Тешки стадијум пролази са 20 валунга дневно.

Ментални поремећаји и промене расположења узнемирују жене у менопаузи са следећом учесталошћу:

Астенонеуротски синдром се дијагностикује код 13% оних који се обрате лекару. Одликује га жеља да плаче, раздражљивост изазвана звуцима или мирисима, страх, напетост. 10% пацијената долази код лекара са депресијом. Излечити депресивно стање је изузетно тешко, јер је његов узрок физиолошки – не производи се довољно катехоламина, већ напротив, у крвотоку има више моноаминокиселина него што би требало.

Хипервентилациони синдром забрињава преостали број жена. Пацијенти морају да се носе са недостатком ваздуха, поремећеном фреквенцијом дисања, кнедлом у грлу, главобољом. Врућина и загушљивост изазивају несвестицу. У сну, жена пати од тешке апнеје. Спавање постаје испрекидано.

Такође, старије жене пате од Алцхајмерове болести. Памћење се смањује, потребан је напор да се репродукују нове информације. Пацијенту је тешко да логички расуђује и да се креће у простору.

Урогенитални проблеми са менопаузом

Урогенитални поремећаји у менопаузи су поремећаји изазвани атрофијом и дистрофијом ткива и органа у пределу доњег уринарног и репродуктивног система. Патолошки процеси укључују бешику, уретру, карличне мишиће, уретру и вагину.

Од главних урогениталних болести, разликује се атрофични вагинитис. Који су њени знаци?

Заразне болести повезане са елиминацијом лактобацила.
Инфекција се насељава у уретри и развија се узлазним путем.
Вагина постаје сува и дијагностикује се диспареунија.
Сувоћа вагине и лабија са менопаузом.
Током односа, ово је испуњено појавом микропукотина на слузокожи.
Свраб вагине.
Осјећај печења у перинеуму са менопаузом.
Везивно ткиво које се формира у вагини карактерише низак ниво колагена. Ово је испуњено значајним смањењем еластичности слузокоже.

Још један алармантан урогенитални симптом климактеричног синдрома код жена је атрофични цистоуретритис. Одређује се климактеричним инконтиненцијама:

честа жеља за мокрењем- до 10 или више пута дневно;
током мокрења испушта се мала количина урина;
током мокрења, жена осећа бол, пецкање, грчеве у уретри, циститис;
у тешким случајевима, урин се нехотично излучује, пацијент не осећа жељу да иде у тоалет. Бешика практично не ради, могуће је да су зидови вагине спуштени или материца испада. Пролапс материце може изазвати компликацију – крварење у менопаузи.
Старење укључује све ћелије женског тела. Стога је сасвим природно да кожа постаје непривлачна, наборана. Често се жене жале на сувоћу са менопаузом у пределу лица, руке и стопала се љуште. Израслине на кожи могу постати пигментиране.

Коса на глави више не задовољава својом густином, губи свој волумен и некадашњи сјај. Истовремено, на лицу, длаке почињу интензивно да расту.

Кардиоваскуларне болести

Колико ће жена живети и како ће се осећати зависи умногоме од рада кардиоваскуларног система у периоду постменопаузе. Полни хормони више не штите зидове крвних судова. Уз истовремене метаболичке поремећаје, повећан ниво холестерола, атеросклероза се брзо развија.

Осећања и поремећаји који се могу манифестовати код жена:

бол у менопаузи у грудима, печење и стезање;
кардиопалмус;
осећај тежине иза грудне кости, осећај недостатка ваздуха;
нестабилан или висок крвни притисак;
прекиди у раду срца (аритмија)

Остеопороза

Током постменопаузе, женама се дијагностикује брзи губитак коштане масе. У време постменопаузе јавља се примарна (сенилна) остеопороза. Секундарни се појављују код људи након основне болести, на пример, дијабетес мелитуса.

Примарни – у овом тренутку пацијент открива честе преломе, промене у маси спужвасте кости. У том периоду жена је лечена од прелома пршљенова, прелома Колиса и оштећења интегритета скочних зглобова. Током развоја остеопорозе, пацијенту испадају зуби, а све због значајног смањења броја периалвеоларне кости.

Жене су подложније примарној остеопорози током менопаузе:

старосна граница преко 45 година;
крхка структура кичме, мали раст;
са честим оштећењем костију у наследној историји;
ако је менопауза дошла рано – пре 50 година;
неплодност и ановулација су дијагностиковани у доби од 30-35 година;
било је 3 трудноће и порођаја, дојење је трајало од шест месеци и више;
жена са зависношћу пије алкохол, кафу и пуши;
мала количина калцијума је присутна у исхрани;
жена води седентарни или, напротив, превише активан начин живота.
Примарна остеопороза се може идентификовати према следећим почетним симптомима:

Синдром бола у сакруму, доњем делу леђа, који постаје очигледан при физичком напору или продуженом боравку у једном положају. Штавише, чак ни антипрогландински лекови не помажу од болова. Погнути положај, губитан на висини. Смањење висине пршљенова изазива појаву кожних набора на бочној страни грудног коша. Редовни преломи костију.

Ране и одложене промене

Доктори називају ране промене у женском телу у менопаузи:

валунге, главобоља, низак крвни притисак, замењен високим, повећаним откуцајима срца;
повезан са поремећајем аутономног система, који утиче на емоционалну сферу – раздражљивост, повећана ексцитабилност, поспаност, депресија, оштећење памћења;
поремећена концентрација, смањен сексуални нагон.
Одложени симптоми женске менопаузе појављују се 2 године након менопаузе:

жена је забринута због свраба у интимном подручју;
такође овај период карактерише повећано мокрење;
кожа постаје сува, коса опада.
Опасност од менопаузе

Током промене у хормонској позадини, менструација се појављује и нестаје. Често се крварење са менопаузом узима за менструацију. У овом случају, крварење из материце са менопаузом може бити опасно по живот пацијента. Неки трају 7 дана, док су други неправилни и обилни.

Велики губитак крви узрокује пад притиска и доприноси његовом оштром повећању. Са тешком хипертензијом, лечење се прописује неурологу и гинекологу. Први уклања симптоме, други спроводи терапију која елиминише узроке болести.

Компликације након менопаузе могу утицати на било који орган, од репродуктивног система до мозга.

Тешки симптоми патолошког процеса захтевају дуготрајно лечење и евентуално операцију.

Од болести које се јављају у позадини менопаузе најчешће се појављују:

Фиброцистична болест дојке

Миома је тумор бенигног типа, који је праћен обилним крварењем.

*С првим симптомима менопаузе, обавезно се јавите лекару због детаљне анализе.

Извор: Стил курир