Почетна » Женске и мушке пензије
Порука +

Женске и мушке пензије

Жене пред пензијом лако губе посао, а тешко се запошљавају. Разлог не мора бити дискриминација, али јесте њена последица.
ННедавно сам од моје старије пријатељице чула отприлике овакву причу: „Мој бивши колега и ја смо цео радни век провели на истим позицијама на послу. Он је увек имао већу плату, мада ми није било јасно зашто, кад одговорно тврдим да сам, ако не боље, једнако добро радила свој посао. Он је несметано радио док сам се ја борила да превазиђем све препреке само зато што сам жена. Овде пре свега мислим на неку врсту ризика да ћу остати без посла, ако одем на трудничко и породиљско одсуство, ако трчим кући јер ми је дете добило високу температуру, ако сам морала да правим компромисе због породице. Страх од отказа или премештаја на ниже радно место некако су увек лебдели у ваздуху. Поготово кад сам прешла педесету. Мој колега није трчао кући да спрема ручак, обавља све послове у домаћинству и брине о болесним члановима фамилије. Али ја сам и даље једнако добро радила свој посао и то двоструки – онај осмочасовни плаћени, и онај кућни, неплаћени. У исто време смо се пензионисали. Његова пензија данас је значајно виша од моје.“

Можда генерације које су радиле у периоду када је наше друштво било социјалистичко, где је поредак био заснован на већој социјалној правди, немају овакво лично искуство. Али, сигурна сам, велики број жена које су скорије отишле у пензију добро познаје сценарио с почетка текста зато што су га осетиле на сопственој кожи. И сада трпе последице тог дугогодишњег неправедног поступања и доживљавају нове облике дискриминације.

Посебно бих истакла изазове с којима се суочавају жене пред пензијом. Оне су у свакодневном ризику од губитка посла, а њихово поновно запошљавање прилично је тешко. Разлог не мора бити пример дискриминације, али јесте њена последица.

Подсећам да су се и прошле године Поверенику за заштиту равноправности због дискриминације више обраћале жене. И то управо у области рада и запошљавања. Не треба да помињем да су жене врло често биле вишеструко дискриминисане: због година старости и због здравственог стања, инвалидитета, националне припадности…

Важно је знати да неједнакост у висини пензија јесте последица бројних неједнакости у младости против којих је неопходно да се свакодневно боримо.

У ранијем периоду није постојала институција Повереника за заштиту равноправности, нисте имале коме да поднесете притужбу. Можда нисте имале или нисте пронашле одговарајући начин да се изборите с тим неравноправним положајем? Данас имате и законе који забрањују дискриминацију и институцију на чијем сам челу, али и искуство. Позовите се на сопствено искуство и дајте подршку својим ћеркама, унукама и млађим пријатељицама да пријављују неправду, јер од тога зависи њихова будућност и квалитет живота у старости. Не дозволите да и наредне генерације жена које се буду пензионисале трпе последице дискриминације у виду све већег сиромаштва у старости, али и социјалне искључености.


Бранкица Јанковић

„Колико пута сте чули да је ваше време прошло, да не би требало самостално да располажете сопственом пензијом, да вам неке здравствене услуге нису више потребне? Дискриминацију може починити свако. Некад намерно, некад из незнања. Најважније је да као људи не затварамо очи. Пријавите дискриминацију - за бољу будућност свих нас!“